Tianshan Snow Lotus, chiński: 天山 雪蓮 , łac. Saussurea involucrata, pol. Śnieżny Lotos

 


Im więcej czytam o Śnieżnym Lotosie (łac. Saussurea involucrata), tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że jest on czymś w rodzaju Cannabis w kontekście drogocennych własciwości, z wyłączeniem działania psychoaktywnego. Roślina znana jako Tianshan Snow Lotus (chiński: 天山 雪蓮) była i jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie Uyghur, Mongolii i w Kazachstanie, a także w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Wspomaga krążenie krwi, likwiduje zimno i wilgoć z ciała, zmniejsza stany zapalne, wzmacnia Yin i Yang. Stosuje się ją w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, przeziębienia i kaszlu, bólów brzucha, bolesnych miesiączek i chorób wysokościowych.


We współczesnych badaniach wykazano, że zioło to przejawia działanie antyneoplastyczne (przeciw odróżnicowywaniu się komórek), przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwutleniające, relaksacyjne, przeciwstarzeniowe, anty-hipoksyczne ( przeciw niedotlenieniu tkanek np. w warunkach wysokogórskich), neuroprotekcyjne ( chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem i śmiercą podobnie jak Cannabis). S. involucrata jest także niezwykle pomocna w leczeniu różnego rodzaju nowotworów.(1)


Lotos Śnieżny jest przepiękną rośliną o dużych, białych kwiatach.  Ze względu na swoje charakterystyczne siedlisko, jego zasoby  są raczej rzadkie. Roślina rośnie w Azji Środkowej na wysokości ponad 4000 m w górzystym, skalistym środowisku w dość surowych warunkach klimatycznych i dojrzewa przed zbiorami przez ponad 8 lat.


Źródła:

(1) http://europepmc.org/article/MED/32009958

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874115004420

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26113182/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32009958/

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2019.01549/fullKomentarze